projekti

Od 2016. godine sudjelujem u osmišljavanju vizualnog identiteta Zagreb Book Festivala, međunarodnog književnog festivala koji se održava svake godine u sedam najljepših dana svibnja u središtu Zagreba, većim dijelom na prekrasnoj ljetnoj pozornici Muzeja za umjetnost i obrt. Osnovan je u uvjerenju da su književnosti i umjetnost temelj svakog kvalitetnog društva te ideji susreta i zbližavanja pisaca, umjetnika, kulturnjaka i njihove publike – susreta koji inspirira, zabavlja te potiče na raspravu i kreiranje novih vrijednosti. Važan dio programa Zagreb Book Festivala stoga svake godine zauzimaju panel-diskusije i predavanja u kojima svjetski i domaći intelektualci i umjetnici odgovaraju na neka od najvažnijih i najaktualnijih pitanja današnjice.

Godine 2017. Zagreb Book Festivalu dodijeljena je kvalitativna oznaku EFFE 2017-2018, koja se dodjeljuje festivalima koji se ističu iznimnom umjetničkom kvalitetom te imaju značajan utjecaj na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Svake godine mijenja se tema festivala, u skladu s aktualnim društvenim trendovima i problemima suvremenog doba. Osnovni vizual prati temu ilustracijom i/ili fotografijom. Festival se pretežno oglašava putem društvenih mreža i portala koji podržavaju knjige.

Suautorice vizualnog identiteta festivala: Mirna Radić i Lucija Gudek.

Teme festivala:

2016. Irskaobećana zemlja

2017. Austrija – fragilnost

2018. Selfie kultura – mit ili stvarnost

2019. Vrli novi svijet

Radionica opraštanja


Kvalitetu naših života čini kvaliteta naših međusobnih odnosa. Svaki put kad nekome pomognemo, ili svaki put kad nekoga povrijedimo, na određeni način utječemo na naš svijet. To se naravno stalno događa, jer budući da smo ljudska bića, nekoga ćemo sigurno povrijediti, ili će netko povrijediti nas. Štoviše, postoje bezbrojni načini koje iznalazimo kako bismo jedni druge povrijedili i beskonačni razlozi kojima to opravdavamo. To je u ljudskoj prirodi. No u ljudskoj prirodi je i opraštanje, iako to ponekad zaboravimo. Opraštanje umjesto osvete dugoročno je pravi i jedini put iscjeljenju od traume. Opraštanje pomaže da svoje međusobne odnose iznova uspostavimo, ili ih otpustimo, ali na pravi način. Tako opraštanje, kao način odgovora na bilo kakvu povredu, pomaže i zdravlju cjelokupnog društva.

Svatko je od nas ranjavan na razne načine. Zbog svojih rana, mi često ranjavamo druge. Opraštanje je putovanje koje poduzimamo kako bismo iscijelili svoje ranjene dijelove. Tako ponovno postajemo cjeloviti. Tako ponovno postajemo dobri, prema sebi i drugima.

Posljednjih godina sve se više i više istražuje područje opraštanja. Dok je nekoć opraštanje prepuštano religijama, danas privlači pozornost kao akademska disciplina koju proučavaju ne samo filozofi i teolozi, nego i psiholozi i liječnici. Znanost tako uočava razorne mentalne i fizičke posljedice neopraštanja. Začahuriti se u ljutnji i mržnji, živjeti u stalnom stanju stresa, može oštetiti i srce i dušu. Društvo u kojem se ne poziva na opraštanje postaje zatrovano, začahureno, neslobodno. Opraštanje je put prema slobodi kojim se vraćamo svojoj pravoj prirodi.

Opraštanje.put kreativno je terapijska radionica u kojoj o negativnim iskustvima progovaramo na kreativan način – pisanjem novih, drukčijih priča.

Radionica je autorska, a kao inspiracija je poslužila Knjiga opraštanja Desmonda Tutua i Mpho Tutu.
 

Informacije i prijave na:
karmela.spoljaric@zg.t-com.hr
ana@ramdesign.hr
M: 098 30 44 30

https://www.facebook.com/Opraštanjeput-351835425311032/